Міжнародна діяльність : Євроінтеграційні процеси в лісовому господарстві

Відповідно до Рамкової конвенції про охорону та сталий розвиток Карпат Львівською обласною державною адміністрацією розроблено заходи, які впроваджуються лісогосподарським підприємствами управління, а саме:

1. НПП «Сколівські Бескиди» у своїй діяльності впроваджує принцип «Natura 2000»;

2. Підприємства управління приймають участь в Програмі розвитку природно-заповідного фонду регіону;

3. Впроваджуються заходи щодо попередження утворення селевих потоків (підпірні стінки, мости, водовідведення та ін.);

4. З урахуванням положень Карпатської конвенції впроваджуються заходи переходу на систему вибіркових рубок лісу, враховуючи екологічні та кліматично-регулюючі функції лісів, а також принципи наближеного до природи лісівництва;

5. Впроваджуються заходи щодо переходу лісового господарства Карпатського регіону області на басейно-екосистемні принципи господарювання;

6. Проводиться розширення мережі рекреаційно-оздоровчих лісів;

7. Проходить узгодження Програми моніторингу довкілля з Програмою Карпатського огляду.

Всі ліси управління сертифіковані відповідно до вимог міжнародних стандартів за схемою FSC (Лісової опікунської ради).

На базі ДП «Львівський лісовий селекційно-насіннєвий центр» впроваджуються новітні європейські технології по переробці та зберіганні лісового насіння. В перспективі проводяться роботи по будівництву розсаднику контейнерного типу по вирощуванні посадкового матеріалу з закритою кореневою системою.

Частина лісів ДП «Рава-Руський лісгосп» увійшла у спільний польсько-український біосферний резерват «Розточчя», а частина лісів ДП «Боринське лісове господарство», що входить до складу РЛП «Надсянський» увійшли до трилатерального біосферного резервату «Східні Карпати» (Україна-Словаччина-Польща).

Лісівники Львівщини підтримують партнерські відносини з лісівниками Словаччини, Німеччини, Чехії, Швейцарії, Австрії, укладено угоду про співпрацю з лісівниками регіональної дирекції державних лісів в Кросно (Республіка Польща).

Перший проект України та ЄС LHF-UA-001 «Відновлення субпопуляції бізона європейського в Східних Карпатах». Проект є складовою частиною міжнародного проекту реінтродукції зубрів у Східних Карпатах (Польща, Словаччина), який фінансується Європейським Фондом Великих Рослиноїдних Ссавців (Large Herbivore Foundation, Netherlands). Проект пітримується комісією зі збереження видів Міжнародного союзу Охорони Природи (SSC IUCN) та Європейським товариством друзів зубрів (Evropean Bison Friends Societi). Мета проекту відповідає пріоритетам Карпатської Конвенції ратифікованої Україною. Згідно з умовами проекту на територію НПП «Сколівські Бескиди» завезено 11 зубрів із центрів їхнього розведення в Західній Європі, як гуманітарна допомога нашій державі. Перший транш – 6 зубрів у 2009 році, другий – 5 зубрів у 2011 році. Станом на сьогодні у Нацпарку налічується 17 зубрів.

Масштабний проект по будівництву лісових доріг розпочато при допомозі австрійської фірми, спеціалісти якої працювали у 2007 – 2008 рр. в лісогосподарських підприємствах області. З 2007 р. побудовано 332,6 км лісових доріг вартістю 58 млн. грн.

Сучасні еклогобезпечні технології лісозаготівель вводяться на підприємствах з врахуванням досвіду колег з європейських країн. Так, у 2012 та 2013 рр. придбано два скідери (трелювальні трактори) HSM – 805S (виробництво Німеччина) вартістю 1,9 млн. грн. за шт. На підприємстві (ДП «Славське ЛГ») працює трелювальна линвова установка Larix – 3T (виробництво Чехія). Для виробництва дров колотих придбано 9 шт. спеціалізованих колунів «Тайфун» (виробництво Словенія).

З врахуванням досвіду європейських країн (Польщі, Литви) на лісогосподарських підприємствах області вводиться електронна система обліку деревини. Обладнання для цієї системи придбано у відомої німецької фірми «Латчбахер».


Зовнішньоекономічна діяльність


Однією із сфер діяльності підприємств Львівського ОУЛМГ є зовнішньоекономічна діяльність. Свою діяльність по поставці деревини на експорт держлісгоспи держлісгоспи розпочали в далекому уже 1993 році по бартерному контракту між обласним об’єднанням та чеською фірмою за поставлені в Україну канатні установки для трелювання лісу в гірських масивах. По прямих валютних контрактах держілгоспи управління почали працювати з 1995 року. В цей час економіка України поглинула суцільна бартеризація, як наслідок криза платежів-картотека, борги перед бюджетом, деревообробна галузь зупинилася, на складах лісгоспів накопичилися величезні залишки необробленої деревини. Тому, по суті експорт деревини в цей час був єдиним реальним чинником для виходу держлісгоспів з економічного занепаду та поступового розвитку. І піонером в цьому був ДП «Славський держлісгосп», який по даний час є одним із лідерів серед всіх лісогосподарських підприємств управління.

Слід відмітити, що на початках при експорті лісопродуції виникали і певні проблеми, а саме невідповідність радянських ГОСТів європейським, що приводило до бракування деревини, неповернення валюти тощо. Внаслідок виправлення цих помилок держлісгоспи навчилися відвантажувати продукцію по якості, параметрах, упаковці згідно міжнародним норм та правил. Починали держлісгоспи поставку лісоматеріалів з скромних по теперішніх мірках 50-100 тис доларів США експортної виручки до теперішніх 18-20 млн доларів США у рік. На даний час наші підприємства експортують всю наявну в лісгоспах продукцію, а саме : дрова ; дрова колоті; пиловник; пиломатеріали та заготовки. Так, у 2015 році всього було експортовано лісопродукції на 18 123 тис доларів США в т.ч.: лісоматеріали круглі 285 тис кбм на суму 13 920 тис доларів США; лісоматеріали оброблені 37 тис кбм на суму 4203 тис доларів США. Аналіз експорту поставок за 15 років наведений в таблиці 1.Основні напрямки реалізації деревини на даний час становлять країни Європи (близько 70%) та країни Близького Сходу(близько30%). Хоча географічно контракти підписані з понад 20 країнами світу. Але, традиційно на протязі багатьох років в Польщу ми поставляємо пиловник дуб, заготовки дубові; в Німеччину заготовки для європіддонів, дрова колоті; в Італію заготовки для європіддонів; в Словаччину дров’яну деревину; в Угорщину , Румунію пиловник, пиломатеріали шпилькових порід; в Туреччину пиловник, пиломатеріали соснові. Аналіз експортних поставок по країнах наведений в таблиці 2. В позитив експортних поставок лісоматеріалів держлісгоспами також слід відмітити значний економічний ефект. Для прикладу, у 2015 році держлісгоспи реалізували на експорт 285 тис кбм лісоматеріалів в круглому виді на суму 293,3 млн грн., а на внутрішній ринок реалізовано 525 т. кбм круглих лісоматеріалів на суму 277,5 млн грн. Відповідно середня ціна 1 кбм деревини при експорті у 2015 році в середньому становила 1029 грн, а на внутрішньому ринку 529 грн.

З 1 листопада вступив в дію Закон України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів», який тимчасово заборонив експорт лісоматеріалів в необробленому виді. Відповідно за 2016 рік держлісгоспи експортували всього 88,2 т. кбм круглих лісоматеріалів на суму 82,6 млн грн.., а на внутрішній ринок всього реалізовано 630,9 т.кбм деревини в круглому виді на суму 455,6 млн грн. А середня ціна при експорті у 2016 році становила в середньому 937 грн за 1 кбм,а на внутрішньому ринку відповідно 722 грн за 1 кбм. А з 1 січня 2017 року в круглому виді заборонені також лісоматеріали породи сосна. Тому в 2017 році держлісгоспи зможуть експортувати тільки дрова паливні довжиною до 2-ох метрі


Спад експортних поставок лісоматеріалів необроблених

Після прийняття Верховною Радою Закону України про мораторій на вивезення необроблених лісоматеріалів (код 4403 УКТЗЕД) держлісгоспи Львівського ОУЛМГ різко зменшили експорт деревини в круглому виді. Так, за 10 місяців 2016 року всього в необробленому виді експортовано 120,4 т. кбм деревини , а за 10 місяців 2015 року експортовано 287,1 т. кбм деревини. При цьому зменшення експорту необроблених лісоматеріалів відбулося навіть на дозволені сортимети : ділової сосни за 10 місяців 2016 року всього експортовано 28,8 т. кбм , а у відповідному періоді 2015 року 112,5 т. кбм (25,6%) і дров у відповідних періодах 2016р.- 56,1 т. кбм та 2015р.- 134,3 т. кбм (41%).

За 10 місяців 2016 року всього поставлено лісоматеріалів необроблених на суму 7002,0 тис. Дол США. Середня ціна 1кбм становить 36 Дол США. І відповідно за 10 місяців 2015 року було поставлено лісоматеріалів необроблених на суму 16376,0 тис. Дол США. Середня ціна 1 кбм становила 53 Дол США. При цьому зріс експорт продукції переробки . Так, за 10 місяців 2016 року експортовано 12,8 т.кбм заготовок для піддонів, а у 2015 році 10,0 т.кбм (126%); пиломатеріалів хвойних експортовано у відповідний період 2016р. – 22,1 т.кбм, а у 2015 р – 16,8 т.кбм (131,7%); заготовок твердолистяних відповідно 615 кбм та 820 кбм (75%).

Відділ лісових ресурсів,

машин та технологій Львівського ОУЛМГ

January 3, 2019